znaczek fioletowo-zielony Wimbledonu

Ostatnio przybliżyliśmy Wam dwa turnieje Wielkoszlemowe . Mowa o Australian Open i French Open czy Roland Garros bo i taka nazwa często przewija się w portalach poświęconych tenisowi ziemnemu. Dziś nadszedł czas na Wimbledon, czyli 3 turniej zaliczany do najważniejszych wydarzeń w kalendarzowym roku każdego tenisisty i tenisistki świata!
Podobnie jak w poprzednikach, Wimbledon w początkowej fazie był traktowany jako Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. Warto jednak już na początku zaznaczyć , że Londyńskie korty jako jedyne mają cały czas trawiastą nawierzchnię! Przypominamy , że w przeszłości
wszystkie turnieje wielkoszlemowe miały taką nawierzchnię . Australian Open zrezygnował z niej 1988 roku , French Open już w 1928 roku a US Open ( szerzej opiszemy go w następnym naszym artykule ) zmienił nawierzchnię w 1975 roku. Nie może zatem już nikogo dziwić stwierdzenie, że Wimbledon określany jest jako nieoficjalne Mistrzostwa Świata na
kortach trawiastych w Londynie.

Wimbledon Historia

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia w czasopiśmie The Field . 9 czerwca 1977 roku gazeta napisała ,że „All England Croquet and Lawn Tennis Club, Wimbledon, proponuje zorganizowanie spotkania tenisa ziemnego, otwartego dla wszystkich amatorów, w poniedziałek 9 lipca”. Na starcie pojawiło się 22 zawodników, którzy musieli mieć swoje ,
eleganckie stroje oraz…własne rakiety. Pierwszym wygranym okazał się niejaki Spencer Gore , który za wygraną otrzymał….zaledwie 12 funtów !
W 1884 roku do rywalizacji zaproszono kobiety. Na starcie pojawiło się zaledwie 13 zawodniczek. Rywalizację wygrała Maud Watson , która w finale pokonała ….siostrę – Lillian.
Ciekawostką jest fakt , iż ta sama zawodniczka potrafiła wygrać Wimbledon rok później. W 1887 roku doszło do bardzo ważnego i historycznego wydarzenia. Lottie Dod Charlotte wygrała turniej mając zaledwie 15 lat i 285 dni , co do dnia dzisiejszego jest rekordem rywalizacji odbywającej się w Londynie.
Na przełomie XIX i XX wieku Wimbledon przybrał międzynarodową rywalizację. Już w 1905 roku jako pierwsza zawodniczka z zagranicy wygrała May Sutton , która
pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei w 1907 roku Australijczyk -Norman Brookes był pierwszym tenisistą spoza Anglii , który wygrał rywalizację wśród Panów.
Ostatnimi Brytyjczykami , którym udało się wygrać Wimbledon byli Andy Murray i Virginia Wade. Andy dokonał tego w 2016 roku a Virginia w 1977! W 1923 roku przeprowadzono relację radiową , a 10 lat później pokazano już turniej w telewizji. Wszystko to przyczyniło się do popularyzacji Wimbledonu i wzrostu zainteresowania tenisem w Anglii . Turniej został oczywiście przerwany w okresie międzywojennym.

Gdzie jest Wimbledon

Rozgrywany jest w jednej z 32 dzielnic Londynu – Wimbledon , który położony jest na południowy zachód od centrum miasta. Na tamtejszych kortach trawiastych All England Lawn Tennis and Croquet Club odbywa się co roku, na przełomie czerwca i lipca.

Na samym początku artykułu wspominaliśmy, że Wimbledon jest obecnie jedynym wielkoszlemowym turniejem , na którym spotkania rozgrywa się na nawierzchni trawiastej . Ogólnie jest 19 kortów , z czego 2 są główne i na nich odbywa się tylko i wyłącznie Wimbledon. Na pozostałych kortach – 17 , rozgrywa się również inne , mniejsze turnieje.

Największym i najsłynniejszym kortem jest kort centralny. Wybudowany został już w 1922 roku i ma około 14 tysięcy pojemności. Rozgrywa się na nim finały , półfinały oraz wszystkie mecze najlepiej rozstawionych graczy podczas Wimbledonu. Bardzo szybko zdecydowano się na budowę odsuwanego dachu , który był niezbędny , gdyż zbyt wiele pojedynków zostało przerwanych ze względu na deszczową aurę . Dach ukończono w 2009 roku .

Drugim co do wielkości kortem jest kort nr.1 , który ma 11 tysięcy pojemności. Kort ten istnieje od 1997 roku , gdyż zdecydowano się przebudować jego , dużo mniejszego poprzednika.

Bardzo ciekawym , a zarazem 3 , co do wielkości kortem jest kort nr.2 , którego często określa się jako cmentarz mistrzów , gdyż wielu popularnych tenisistów odpadało na nim we wcześniejszych fazach turnieju. Kort ten mieści około 3000 widzów .

Tradycja na Wimbledonie

Wimbledon jest wyjątkowy pod względem wielu swoich tradycyjnych barw ,zachowań czy ubiorów. O ubiorze napiszemy w osobnym podpunkcie , natomiast parę innych ciekawostek przedstawimy tutaj. Jakie ? Wiedzieliście na przykład , że typową potrawą serwowaną dla widzów są truskawki z bitą śmietaną ??? Kosztują zaledwie 3 funty i schodzą jak świeże bułeczki. Kolejna fajną i naprawdę ciekawą
tradycją jest fakt , iż odnoszenie się do kobiet ma swoją wyjątkową formę! Zwraca się albo MISS (Panna ) , albo MRS ( Pani ). Z drugiej strony często używa się Mister ale akurat ta forma nie jest obowiązkowa.
Warto wspomnieć o podstawowych kolorach turnieju, czyli fiolecie i zieleni. łatwo zauważyć , że już samo logo posiada takie barwy a do 2005 roku mogliśmy je również oglądać na kostiumach sędziów czy dzieciaków podających piłki.

Ubiór na Wimbledonie czyli tak zwany dress code.

Ubiór – biały albo— do widzenia !

Zawsze się zastanawiałem dlaczego wszyscy zawodnicy występują w kolorach bieli podczas rozgrywanego Wimbledonu. Wy też tak mieliście ?Odpowiedź na to pytanie była bardzo prosta i w sumie logiczna a wszystkiego tego dowiedziałem się przeglądając różne dokumenty , przygotowujące mnie do napisania tego artykułu . No dobrze, a jak ona brzmi? Odpowiedzią są organizatorzy a dokładnie wymóg grania w eleganckich białych kostiumach na trawiastych kortach w Londynie. Poniżej parę podpunktów , zaczerpniętych z oficjalnej strony turnieju. Można by je nazwać swoistym regulaminem dla każdego zawodnika i zawodniczki , chcącej rywalizować o końcowy triumf w tym jakże prestiżowym turnieju.

Poniższe informacje odnoszą się do całej odzieży, w tym dresów i swetrów, noszonej na kortach mistrzostw zarówno podczas treningów, jak i meczów.

1) Zawodnicy muszą być ubrani w odpowiedni strój tenisowy, który jest prawie całkowicie biały i dotyczy to miejsca, w którym zawodnik wchodzi w otoczenie kortu.

2) Kolor biały nie obejmuje złamanej bieli ani kremu.

3) Nie powinno być stałej masy ani panelu zabarwienia. Pojedyncza kolorowa lamówka wokół dekoltu i wokół mankietów rękawów jest dopuszczalna, ale nie może być szersza niż jeden centymetr (10 mm)

4) Kolor zawarty we wzorach będzie mierzony tak, jakby był jednolitą masą koloru i powinien mieścić się w granicach jednego centymetra (10 mm). Logo utworzone z różnych materiałów lub wzorów jest niedopuszczalne.

5) Tył koszuli, sukienki, bluzy dresowej lub swetra musi być całkowicie biały.

6) Spodenki, spódnice i spodnie dresowe muszą być całkowicie białe, z wyjątkiem pojedynczej kolorowej lamówki wzdłuż zewnętrznego szwu nie szerszej niż jeden centymetr (10 mm).

7) Czapki (łącznie z dolnym dekoltem), opaski, bandany, opaski na nadgarstki i skarpetki muszą być całkowicie białe, z wyjątkiem pojedynczej lamówki w kolorze nie szerszej niż jeden centymetr (10 mm).

8) Buty muszą być prawie całkowicie białe. Podeszwy i sznurówki muszą być całkowicie białe. Nie zaleca się umieszczania logo dużych producentów. Buty na trawiaste korty muszą być zgodne z zasadami Wielkiego Szlema (patrz Załącznik 1 poniżej, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad 2017). W szczególności niedopuszczalne jest obuwie z pryszczami na zewnętrznej stronie palców. Lis wokół palców powinien być gładki.

9) Bielizna, która jest lub może być widoczna podczas gry (w tym z powodu pocenia się) musi być również całkowicie biała, z wyjątkiem pojedynczej lamówki nie szerszej niż jeden centymetr (10 mm). Ponadto przez cały czas wymagane są wspólne standardy przyzwoitości.

10) Jeśli to możliwe, podpórki i sprzęt medyczny powinny być białe, ale w razie konieczności mogą być kolorowe. Bardziej swobodny strój obowiązuje na kortach treningowych parku Aorangi.

Podawanie piłki – szkolenia i ogromne zainteresowanie wśród szkół

Na mistrzowskim turnieju pracuje, aż 250 chłopców i dziewczynek , spośród 700 kandydatów do podawania piłek . Oglądając relację w Tv , wydaje się nam , że jest to bardzo prosta praca . Wcale tak nie jest , a sam fakt kilkunastu treningów i eliminacji kandydatów może, ba , na pewno o tym świadczy! Warto dodać , że około 160 zostało wybranych spośród około 540 kandydatów w wieku 9 i 10 lat , a około 90 spośród około 160 dziewcząt , które podawały piłki w poprzednich latach.Średnia wieku to 15 lat . Cała ekipa dzieli się na różne , 6-osobowe teamy. Cztery sześcioosobowe zespoły wybrane jako odpowiedzialne za sądy centralne i nr 1. Kolejne sześć sześcioosobowych drużyn kręci się wokół innych boisk.Pozostali w sześcioosobowych zespołach obracają się po pozostałych kortach.Zwykła rutyna to jedna godzina przerwy i jedna godzina przerwy.

Trening rozpoczyna się w lutym na terenie sportowym Raynes Park Community. Każdy przyszły chłopak / dziewczyna będzie trenował raz na dwa tygodnie, a także weźmie udział w czterech krótkich treningach na zadaszonych kortach przed Wielkanocą. Po przerwie wielkanocnej wszystkie szkolenia odbywają się na Wimbledonie (głównie na Kurortach Krytych) i trwają do połowy czerwca oprócz wakacji szkolnych. Cotygodniowe sesje szkoleniowe trwają 2-2,5 godziny z 50-60 dziećmi na sesję, cztery sesje w tygodniu.

Wimbledon kwalifikacje i dzika karta

Dzikie karty otrzymują gracze, których ranking światowy nie jest wystarczająco wysoki, aby automatycznie zakwalifikować się do Mistrzostw, ale którzy zostali przyjęci do głównego losowania Mistrzostw według uznania Komitetu. Dzikie karty są zwykle oferowane na podstawie wcześniejszych wyników na Wimbledonie lub w celu zwiększenia brytyjskiego zainteresowania. Przyznawane są od 1977 roku. Niektóre pojedyncze dzikie karty są określane w drodze konkursu a wszystko to wprowadzono w 2003 roku. Ciekawostką jest fakt , iż Goran Ivanisevic jest jedynym tenisistą , który wygrał Wimbledon , otrzymując od organizatorów dziką kartę . Wszystko to odbyło się w 2001 roku.

Wimbledon bilety cena

Podobnie jak podczas opisywania Australian Open , tak i French Open – odsyłamy do oficjalnej strony internetowej. Znajdziecie tam wszystko co musicie wiedzieć , dowiecie się co możecie zwiedzić , gdzie zdobędziecie nocleg czy gdzie możecie dobrze i smacznie zjeść!

Naszym zdaniem strona internetowa Wimbledonu jest na bardzo wysokim poziomie a dla organizatorów należą się ogromne brawa. Czapki , z głów ! A dla Was ? No cóż…zapraszamy wszystkich do odwiedzania oficjalnej strony – londyńskiej rywalizacji.

Wimbledon nagrody

Trofeum dla mężczyzn​ zostało po raz pierwszy zaprezentowane przez All England Club w 1887 roku. Zastąpił Field Cup (1877-1883) i Challenge Cup (1884-1886), które wygrał William Renshaw po dwukrotnym zdobyciu tytułu Gentlemen’s Single trzy razy z rzędu . AELTC wydało 100 gwinei na zakup trofeum, ponieważ klub nie był przygotowany na ryzyko utraty trzeciego Pucharu na rzecz przyszłego trzykrotnego mistrza, więc podjęto decyzję, że nowe trofeum nigdy nie stanie się własnością zwycięzcy.

Puchar wykonany jest ze srebra pozłacanego, ma wysokość 18 cali i średnicę 7,5 cala. Napis na pucharze brzmi: „All England Lawn Tennis Club Single Handed Championship of the World”. Wokół misy wygrawerowane są daty i nazwiska Mistrzów. W 2009 roku, gdy zabrakło miejsca na wygrawerowanie imienia Mistrzów, do Pucharu zaprojektowano czarny cokół z ozdobną srebrną opaską.

Mistrzowie otrzymują replikę Pucharu w rozmiarze 3/4, na której znajdują się nazwiska wszystkich poprzednich mistrzów (wysokość 13,5 cala).

Trofeum dla kobiet​ to srebrna taca, czasami nazywana naczyniem z różanej wody lub naczyniem z różanej wody Wenus, która została po raz pierwszy wręczona mistrzyni w 1886 roku.

Taca, która jest wykonana ze srebra próby 925, częściowo złocona, ma średnicę 18,75 cala. Motyw dekoracji jest mitologiczny.Główny boss ma postać Temperance, siedzącą na piersi z lampą w prawej ręce i dzbanem w lewej, z różnymi atrybutami, takimi jak sierp, widelec i kaduceusz wokół niej.Każda z czterech rezerw na czubku potrawy zawiera klasycznego boga wraz z elementami. Rezerwaty wokół obręczy przedstawiają Minerwę przewodniczącą siedmiu sztuk wyzwolonych: astrologii, geometrii, arytmetyki, muzyce, retoryce, dialektyce i gramatyce, z których każda ma odpowiedni atrybut.Brzeg tacki ma listwę typu ovolo.

Mistrzowie otrzymują replikę Pucharu w rozmiarze 3/4, na której znajdują się nazwiska wszystkich poprzednich Mistrzów (wysokość 14 cali).

Gentlemen’s Double Trophy​ to srebrny puchar dla par męskich. Kiedy debel przeniósł się do Wimbledonu w 1884 roku, Oxford University Lawn Tennis Club wręczył trofeum All England Club.

Ladies 'Doubles Trophy​ to elegancki srebrny puchar i okładka, znany jako The Duchess of Kent Challenge Cup, wręczony klubowi w 1949 roku przez HRH The Princess Marina, prezes All England Club. Otrzymują go najlepsze deblistki Wimbledonu.

Mixed Doubles Trophy​ to srebrny puchar i okładka, wręczane All England Club przez rodzinę S.H. Kowal. Trofea mistrzowskie eksponowane są w Muzeum przez kilka miesięcy w roku.

Kto wygrał Wimbledon ?

Największą mistrzynią Wimbledonu jest Martina Navratilova , która zdobyła , aż 20 tytułów ! 9 z nich był w grze pojedynczej co jest najlepszym osiągnięciem w tym turnieju. Wśród mężczyzn najwięcej zwycięstw ma Roger Federer – 8 ale ogólnie , najwięcej tytułów wywalczył Lawrence Doherty , czyli zawodnik gospodarzy. Warto również wspomnieć o fenomenalnym William Renshaw , który wygrał rywalizację na londyńskich kortach , aż 7 razy , w tym 6 razy z rzędu (1882-1887). Osiągnięcia te sprawiły ogromny wzrost popularności tenisa ziemnego w Anglii.

W okresie 1924-1929 dominowali Francuzi a dokładnie tak zwani czterej muszkieterowie , dobrze nam znani z French Open , o którym pisaliśmy w zeszłym artykule.

Warto jeszcze wspomnieć o Pete Samprasie , który ma na swoim koncie 7 tytułów , oraz o kobietach takich jak : Helen Wills Moody ( 8 triumfów ),Dorothea Douglass Chambers (7 razy ) czy Steffi Graf ( również 7 razy ).
Warto również wspomnieć o ​Anthony (zwykle nazywany Tony) Wilding.Nowozelandczyk zdobył cztery kolejne tytuły w latach 1910-1913 i przegrał w finale w 1914 roku. Wygrał również trzy mistrzostwa świata w grze pojedynczej i cztery Puchary Davisa z Australazją, pierwszy przeciwko Wyspom Brytyjskim na Wimbledonie. W momencie wybuchu wojny przebywał w USA, przygotowując się do gry w mistrzostwach USA, ale wrócił do Anglii i wstąpił do Royal Marines. Zginął na froncie zachodnim w 1915 roku.

Sukcesy Polaków na Wimbledonie

W Polsce kortów trawiastych nie ma a mimo wszystko nasi zawodnicy potrafią odnosić naprawdę spore sukcesy na londyńskich kortach.

2 krotnie do wielkiego finału dotarły nasze singlistki ale niestety obie te finały przegrały. Mowa o Jadwidze Jędrzejowskiej w 1937 roku i Agnieszce Radwańskiej z 2012 roku.

Wielkiego wyczynu dokonał Łukasz Kubot w parze z Marcelem Melo , którzy wygrali cały turniej deblowy w 2017 roku!

Największymi sukcesami możemy pochwalić się na arenie juniorskiej. Wygranymi mogą pochwalić się : Aleksandra Olsza (1995) , Agnieszka Radwańska ( 2005) , Ula Radwańska (2007) oraz Iga Świątek (2018).

W 2006 roku do finału wśród Panów dotarł Marcin Gawron, ale niestety ostatecznie w nim przegrał.

2 triumfy odnotowały Polki w rywalizacji deblowej. Aleksandra Olsza w parze z Cara Black wygrały w 1995 roku a 2007 roku Ula Radwańska w parze z Anastazją Pawliuczenkową .

Sami musicie przyznać, że Wimbledon jest naprawdę interesującym turniejem i robi spore wrażenie na obserwatorach tenisa ziemnego. Ja osobiście mogę Wam zdradzić , że dla mnie jest on najatrakcyjniejszym spośród wszystkich turniejów wielkoszlemowych. A Wy jak uważacie ? Zapraszamy do udzielania się w komentarzach !

Już wkrótce US Open , czyli ostatni turniej z cyklu Wielkiego Szlema.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *