Mężczyzna grający w tenisa

Każdemu kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z obstawianiem meczy tenisowych podstawą jest zrozumienie podstawowych zasad gry. Na pierwszy rzut oka przepisy wydają się skomplikowane, ale z naszą pomocą będziesz w stanie je szybko przyswoić. W poniższym artykule z serii tenis dla początkujących będziesz w stanie zrozumieć podstawowe reguły liczenia punktów w tenisie.

Graczom bardziej zaawansowanym odświeżenie wiedzy na pewno nie zaszkodzi,  a przy okazji możesz dowiedzieć się jeszcze kilku ciekawostek.

Mecz tenisowy składa się : setów, sety z gemów, a gemy z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany.

Zdobycie pierwszego punktu w gemie liczone jest jako 15, następnie do 30, oraz trzeciego punktu 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema pod warunkiem, że przeciwnik zdobył maksymalnie dwa punkty. Jeżeli obaj zawodnicy wygrają po trzy wymiany, daje to wynik 40:40 nazywany równowagą (ang. “deuce”). W tej sytuacji każdy z zawodników musi wygrać dwie piłki, aby wygrać gema.

Pierwsza wygrana piłka zapisywana jest jako Ad:40 lub 40:Ad (na pierwszym miejscu podaje się wynik zawodnika serwującego)- określa się ten stan jako przewagę (ang. “advantage”). Jeżeli wygra on również kolejną piłkę to wygrywa całego gema. Jeżeli punkt zdobędzie przeciwnik to znowu mamy stan równowagi i gracze grają aż do momentu gdy któryś z nich od stanu równowagi wygra dwie piłki z rzędu.

Game Points & Break Points

Przy stanie 40:0 mówi się, że zawodnik serwujący (zaczynający podanie) ma trzy piłki na gema (ang. “game points”), przy stanie 40:15 dwie piłki na gema, a przy stanie 40:30 i Ad:40 jedną piłkę na gema. Z kolei przy wynikach 0:40, 15:40, 30:40 i 40:Ad mówi się, że zawodnik odbierający serwis ma odpowiednio trzy, dwie i jedną piłkę na przełamanie (ang. “break point”).

Do wygrania seta potrzeba minimum 6 gemów pod warunkiem, że gracz przegrywający wygrał, co najwyżej 4 gemy. Przy stanie gemów 5;5 wygranie dwóch kolejnych gemów z rzędu kończy seta wynikiem 7;5. Jeżeli stan gry wynosi po 6 gemów ” w secie, następuje tzw. „tie-break” (czyt. taj-brek) – rozgrywka decydująca o wygraniu seta oparta na innych zasadach

Mecze rozgrywa się do wygrania 2 z 3 setów (kobiety i mężczyźni) oraz 3 z 5 (mężczyźni w niektórych turniejach). O rezultacie w setach decydujących w niektórych turniejach (turnieje wielkoszlemowe oprócz US Open, turniej Masters) nie decyduje „tie-break” lecz gra obowiązuje do uzyskania przewagi dwóch gemów. Tak więc wtedy wynik ostatniego seta może być Np. 8;6; 9;7 ; 10;8 itd.

Mężczyzna grający w tenisa na niebieskiej nawierzchni typu hard court

Po zakończeniu każdego gema odbierający staje się podającym, natomiast podający – odbierającym. Jeżeli pierwsze podanie jest złe, podający wykonuje drugie podanie spoza tej samej połowy kortu, co pierwsze podanie, chyba że pierwsze podanie wykonane zostało spoza niewłaściwej połowy kortu.  Kolejny błąd jest traktowany jako podwójny błąd serwisowy i punkt przyznawany jest odbierającemu, a podający musi zmienić stronę kortu, aby wykonać kolejny serwis

Z ciekawostek pamiętaj, że piłka dotykająca linii jest uważana za trafiającą w kort ograniczany przez tę linię.

Jeśli potrzbujesz więcej informacji proponuje skorzystać z portatu tenis.net.pl gdzie znajdziesz dokładny opis przepisów znajdziesz na stronie tenis.net