Kort tenisowy na turnieju US Open z pełnymi trybunami

Każdemu kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z obstawianiem meczy tenisowych oraz tenisem podstawą jest zrozumienie jakie są zasady gry w tenisa. Na pierwszy rzut oka przepisy wydają się skomplikowane, ale z naszą pomocą będziesz w stanie je szybko przyswoić. W poniższym artykule z serii tenis dla początkujących będziesz w stanie zrozumieć oficjalne zasady gry w tenisa, obowiązujące obecnie we wszystkich profesjonalnych rozgrywkach w kraju i na świecie.

Kort tenisowy

Kort tenisowy jest w kształcie prostokąta o długości 23,77 m i szerokości 8,23 m (do gry pojedynczej) lub 10,97 m (do gry podwójnej & miksta). Linie ograniczające krótsze i dłuższe boki kortu zwane są odpowiednio liniami głównymi (końcowymi) i liniami bocznymi. Wewnątrz pola gry są dodatkowe linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Jego wymiary wynoszą 6,40 x 4,12 m

Kort przedzielony jest na środku siatką zawieszoną na sznurze lub metalowej lince przymocowanej do dwóch słupków. Siatka musi być rozpostarta w taki sposób, aby przestrzeń pomiędzy dwoma słupkami była całkowicie wypełnione. Oczka siatki muszą być dostatecznie małe, aby piłka nie mogła przez nią przejść. Na środku kortu siatka powinna być ściągnięta do wysokości 0,914 nad ziemią przy pomocy specjalnego paska. Siatka przy słupkach musi mieć wysokość 1,06 m. Dużo łatwej jest więc przebić piłkę na drugą stronę na środku siatki niż po jej bokach. Linka i wierzch siatki muszą być pokryte taśmą w kolorze białym, o szerokości nie mniejszej niż 5 cm i nie większej niż 6,3 cm z każdej strony. Słupki nie mogą wystawać wyżej niż 2,5 cm ponad poziom linki siatki.

Ile miejsca poza kortem powinien mieć zawodnik do gry ?

W zawodach międzynarodowych minimalna odległość między liniami głównymi a ogrodzeniem kortu powinna wynosić 6,40 m, a między liniami bocznymi a bocznym ogrodzeniem kortu 3,66 m.

Na kortach rekreacyjnych lub klubowych minimalna rekomendowana odległość między liniami głównymi a ogrodzeniem kortu powinna wynosić 5,48 m, a między liniami bocznymi a bocznym ogrodzeniem kortu 3,05 m.

Minimalna wysokość hali powinna wynosić 9,14 m (jeśli piłka uderzy w sufit hali jest to traktowane jako błąd i strate punktu)

Rakieta do tenisa

Rakieta czyli zaraz po odpowiednich butach sportowych najważniejszy sprzęt do gry w tenisa. Jaki rozmar powinna mieć rakieta tenisowa ? Według przepisów długość rakiety tenisowej (ramy i uchwytu) nie może przekraczać 73,66 cm, a jej szerokość 31,75 cm. Długość powierzchni naciągu czyli tak zwanej główki rakiety nie może przekraczać 39,37 cm, a szerokość 29,21 cm. Na strunach rakiety mogą być umieszczone urządzenia służące do tłumienia drgań, muszą być jednak umieszczone poza polem krzyżowania się strun (u dołu główki rakiety). Zawodnik podczas rozgrywania punktów może mieć tylko jedną rakietę.

Piłki do tenisa

Piłki tenisowe mają również określone rozmiary i wagę. Ich średnica powinna wynosić pomiędzy 6,35 cm a 6,67 cm, a ich waga między 56,7 g a 58,5 g. Piłka ma określony również wielkość odbicia- jeśli zrzucimy piłkę z wysokości 2,54 m to nie powinna odbijać się wyżej niż 147,32 cm i nie niżej niż 134,62 cm. Piłka powinna być w kolorze żółtym lub białym (znacznie rzadziej spotykana).

W turniejach ATP i WTA zawodnicy i zawodniczki mają do dyspozycji sześć sztuk piłek, a zawodnicy w turniejach challengerowych cztery piłki. Ciekawym faktem jest, że podczas profesjonalnych turniejów wszystkie piłki są wymieniane na nowe po rozegraniu pierwszym siedmiu gemów w meczu, a później po każdych dziewięciu gemach.

Do ilu się gra w tenisa ?

Mecz tenisowy składa się : setów, sety z gemów, a gemy z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany.

Zdobycie pierwszego punktu w gemie liczone jest jako 15, następnie do 30, oraz trzeciego punktu 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema pod warunkiem, że przeciwnik zdobył maksymalnie dwa punkty. Jeżeli obaj zawodnicy wygrają po trzy wymiany, daje to wynik 40:40 nazywany równowagą (ang. “deuce”). W tej sytuacji każdy z zawodników musi wygrać dwie piłki, aby wygrać gema.

Pierwsza wygrana piłka zapisywana jest jako Ad:40 lub 40:Ad (na pierwszym miejscu podaje się wynik zawodnika serwującego)- określa się ten stan jako przewagę (ang. “advantage”). Jeżeli wygra on również kolejną piłkę to wygrywa całego gema. Jeżeli punkt zdobędzie przeciwnik to znowu mamy stan równowagi i gracze grają aż do momentu gdy któryś z nich od stanu równowagi wygra dwie piłki z rzędu.

Przy stanie 40:0 mówi się, że zawodnik serwujący (zaczynający podanie) ma trzy piłki na gema (ang. “game points”), przy stanie 40:15 dwie piłki na gema, a przy stanie 40:30 i Ad:40 jedną piłkę na gema. Z kolei przy wynikach 0:40, 15:40, 30:40 i 40:Ad mówi się, że zawodnik odbierający serwis ma odpowiednio trzy, dwie i jedną piłkę na przełamanie (ang. “break point”).

Gem, set, mecz

Do wygrania seta potrzeba minimum 6 gemów pod warunkiem, że gracz przegrywający wygrał, co najwyżej 4 gemy. Przy stanie gemów 5;5 wygranie dwóch kolejnych gemów z rzędu kończy seta wynikiem 7;5. Jeżeli stan gry wynosi po 6 gemów ” w secie, następuje tzw. „tie-break” (czyt. taj-brek) – rozgrywka decydująca o wygraniu seta oparta na innych zasadach.

W tie-breaku za każdą wygraną wymianę przyznawany jest jeden punkt (1:0, 2;0 itp ) Zawodnicy grają do siedmiu wygranych punktów, do dwóch punktów przewagi. Tie-break może się skończyć wynikiem 7:0, 8:6, lub 30:28 a nawet wyższym. W tie-breaku pierwszy serwuje zawodnik, który w poprzednim gemie odbierał serwis . Następnie dwa razy serwuje drugi zawodnik i później już na zmianę zawodnicy serwują po dwa podania. Zmiana stron kortu odbywa się co 6 rozegranych punktów, jak również po zakończeniu tie-breaka.

Mecze rozgrywa się do wygrania 2 z 3 setów (kobiety i mężczyźni) oraz 3 z 5 (mężczyźni w niektórych turniejach). Ostatnim oficjalnym meczem w turnieju kobiet, który został rozegrany do trzech wygranych setów był finał Mistrzostw WTA w 1998 roku.

O rezultacie w setach decydujących w niektórych turniejach (turnieje wielkoszlemowe oprócz US Open, turniej Masters) nie decyduje „tie-break” lecz gra obowiązuje do uzyskania przewagi dwóch gemów. Tak więc wtedy wynik ostatniego seta może być Np. 8;6; 9;7 ; 10;8 itd.

Serwis w tenisie

Po zakończeniu każdego gema odbierający staje się podającym, natomiast podający – odbierającym. Jeżeli pierwsze podanie jest złe, podający wykonuje drugie podanie spoza tej samej połowy kortu, co pierwsze podanie, chyba że pierwsze podanie wykonane zostało spoza niewłaściwej połowy kortu.  Kolejny błąd jest traktowany jako podwójny błąd serwisowy i punkt przyznawany jest odbierającemu, a podający musi zmienić stronę kortu, aby wykonać kolejny serwis.

Przed samym rozpoczęciem serwisu zawodnik powinien się upewnić, że jego rywal jest gotowy do gry. Zawodnik ma do 20 sekund na wykonanie podania, gdy obaj gracze zajmą już odpowiednie pozycje na korcie, chyba że sytuacja wymage przedłużenia (np. w przypadku rozwiązanego sznurowadła lub innej trudności technicznej). Zawodnik, który serwuje powinien stać obiema stopami za linią końcową kortu, pomiędzy znakiem środkowym a boczną linią singlową (a właściwie pomiędzy przedłużeniami lini, które musimy sobie wyobrazić). Jeżeli zawodnik podrzuci piłkę do góry, ale nie wykona zamachu rakietą i piłka nie dotknie rakiety , to może on wykonać podanie ponownie bez straty szansy serwisowej, warto jednak pamiętać, że czas na serwis jest ograniczony . Obecnie wszyscy zawodowi tenisiści serwują, uderzając piłkę z nad głowy. Serwis jest znacznie silniejszy ! Odbicie piłki tuż nad ziemią przy serwisie (tak zwane wprowadzenie z dołu) również jest poprawne, o ile wszystkie inne przepisy są przestrzegane.

W normalnym gemie podczas serwisu zawodnik musi zajmować pozycję na przemian za prawą i lewą połową linii końcowej, rozpoczynając w każdym gemie od strony prawej. Podczas gry tie-break podanie ma być wykonywane na przemian tak samo spoza prawej i lewej połowy linii końcowej, rozpoczynając od strony prawej kortu. Gdy serwujemy piłka powinna przelecieć nad siatką i zetknąć się z powierzchnią właściwego pola podania,  położonego po przekątnej od podającego, zanim odbije ją odbierający (odbierający nie może uderzyć piłki z powietrza (bez odbicia o kort).

Podczas serwisu zawodnik musi również pamiętać aby nie popełnić tak zwanegego : Błędu Stóp. Zawodnik nie powinien zmieniać swojej pozycji przez chodzenie lub bieganie, dotykać linii końcowej którąkolwiek stop, dotykać powierzchni poza wyimaginowanym przedłużeniem linii bocznej czy wyimaginowanego znaku środkowego.

Powtórka serwisu w tenisie

Jeżeli piłka podczas serwisu dotykając siatki (a właściwie taśmy) trafi w prawidłowe karo serwisowe to jest to tzw. net i zawodnik może powtórzyć podanie serwisowe. Net czy powtórka ma miejsce również, gdy piłka po kontakcie z siatką a przed odbiciem od kortu dotknie ciała odbierającego, jego stroju lub rakiety. Liczba netów jest nieskończona, więc teoretycznie zawodnik może powtarzać serwis w nieskończoność jeżeli zawsze piłka po kontakcie z siatką trafi w odpowiednie karo serwisowe lub w odbierającego zawodnika. Przed kontaktem z ziemią piłka nie powinna trafić w stałe urządzenia kortu, takie jak słupki czy stanowisko sędziowskie. Jeżeli zawodnikowi w czasie serwisu przeciwnik rozmyślnie przeszkadza, zawodnik ten wygrywa punkt. W przypadku, kiedy zawodnikowi przeszkodzi nieumyślnie przeciwnik lub cokolwiek innego, na co on nie ma wpływu (z wyjątkiem stałego urządzenia kortu), należy zarządzić powtórzenie  punktu.

W przypadku odbierającego nie ma dokładnie określonych zasad, jeśli chodzi o na korcie w momencie wykonywania serwisu przez podającego. Odbierający serwis może, więc zająć dowolne miejsce na korcie oraz w jego obrębie. Najbardziej skuteczne miejsce dla odbierającego serwis jest połowa na którą podający wykonuje serwis.

Gdy odbierający nie zdąży zareagować na poprawny serwis rywala i nie dotknie piłki rakietą, częścią ciała lub strojem to serwujący wygrywa punkt i jest to tzw. as serwisowy. Serwujący zdobywa punkt w przypadku, gdy piłka po jego serwisie dotknie rakiety, stroju lub ciała odbierającego zanim dotknie ziemi.

Jak zdobyć punkt w tenisie ?

Jeżeli podający wprowadzi piłkę do gry dobrym serwisem to gra trwa aż jeden z zawodników popełni błą i nie zdoła umieścić piłki w polu gry rywala (piłka odbije się poza kortem lub uderzy w siatkę) , zanim ta odbije się dwa razy od kortu w jego polu gry (lub raz w polu gry i drugi raz poza polem gry). Zawodnik nie musi czekać aż piłka odbije się od ziemii i może odbić ją po swojej stronie kortu zanim ta odbije się od nawierzchni (jest to tak zwany wolej), ale bezpośrednio po uderzeniu musi ona powędrować na pole gry rywala. Piłka, która przelatuje nad siatką może ją dotknąć lub odbić się od jej innych elementów (taśmy, linki, słupka) i nie skutkuje to żadnymi konsekwencjami, chyba że piłka po dotknięciu siatki bądź innych jej elementów wyjdzie na aut. Tak jak wspominaliśmy w przypadku serwisu jeśli piłka uderzy w odpowiednie karo tenisowe, dotykając uprzednio siatki rozgrywany jest tak zwany net czyli powtórka.

Zawodnik zdobywa punkt również w przypadku, gdy przeciwnik znajdzie się w jego polu gry ( na jego połowie) , jak również gdy dotknie on siatki lub jej elementów (w tym słupków) rakietą lub jakąkolwiek częścią ciała bądź ubioru przed rozstrzygnięciem punktu. Akcja zostaje przerwana na korzyść przeciwnika gdy piłka trafi inne stałe elementy kortu (stanowisko sędziowskie, ławki zawodników) lub jakąkolwiek osobę, która zajmuje się obsługą meczu (sędziowie, osoby do podawania piłek). Odbicie się piłki od powyżej wspomnianych obiektów kończy wymianę również wtedy, gdy piłka wcześniej odbiła się w polu gry jednego z zawodników. W takim przypadku punkt jest oczywiście przyznawany jego rywalowi.

Zasady gry w tenisa a ich łamanie

Zawodnik zdobywa punkt, gdy rywal dotknie piłki rakietą dwukrotnie lub umyślnie zatrzyma piłkę na rakiecie. Zawodnik nie powinien rzucać rakiety w piłkę w celu jej odbicia i jest to traktowane jako strata punktu. Tak samo jak w przypadku serwisu i odbioru , gdy zawodnik celowo przeszkodzi jego przeciwnikowi w wykonaniu dobrego uderzenia to, jeżeli sędzia uzna to za działanie zamierzone to zawodnik przegrywa punkt, jeżeli sędzie uzna to za nieumyślne zachowanie to nastąpić powinno powtórzenie punktu. Warto również pamiętać, że jeżeli zawodnik na korcie zachowuje się w niesportowy sposób to możeto skutkować utratą punktu. Kolejne wykroczenie jest karane dyskwalifikacją zawodnika i zwycięstwo w meczu przyznaje się rywalowi. Do niesportowych zachowań uznawane są między innymi silne uderzenie piłki w stronę rywala lub w kierunku trybun, używanie wulgaryzmów na korcie, rzucanie rakietą lub uderzanie nią o ziemię czy nadmierne dyskusje z sędzią.

Zmiana stron w tenisie

Zawodnicy zamieniają się stronami kortu po każdym nieparzystym gemie w secie oraz po zakończeniu seta . Jeżeli zawodnicy nie zmienią stron kortu w odpowiednim momecie to powinni to zrobić jak tylko stwierdzą pomyłkę i przestrzegać zmian stron kortu w pierwotnie ustalonym porządku. Dodatkowo przy zmianie stron, po każdym nieparzystym gemie (z wyjątkiem pierwszego) zawodnicy mogą skorzystać przerwy (maksymalnie 1,5 minuty), podczas profesjonalnych rozgrywek zazwyczaj wtedy widzimy reklamy . Przerwa po każdym secie jest troszkę dłuższa i powinna trwać do dwóch minut.

Gra podwójna w tenisie – zasady

Zasady gry w tenisa- gra podwójna nie są bardziej skomplikowane niż zasady gry singlowej i w zasadzie są takie same.

Warto pamiętać, że trzeciego seta zastępuje się tzw. super tie-breakiem, który jest rozgrywany do dziesięciu wygranych punktów, z zachowaniem dwóch punktów przewagi, zasady są takie same jak w przypadku normlanego tie-breaka do 7 punktów.

Podczas gry podwójnej przy stanie 40:40 w gemie, rozgrywają jeszcze tylko jeden punkt, który decyduje o tym kto wygrywa gema (nie ma gry na przewagi). Zasady te nie obowiązują jednak w turniejach wielkoszlemowych i rozgrywkach o Puchar Davisa i Federacji, gdzie poszczególne gemy i sety rozgrywaną są według zasad z gry singlowej.

Podanie i odbiór podczas gry deblowel

Para, która serwuje w pierwszym gemie , ustala, który z partnerówma rozpocząć, a para przeciwna ustala kto będzie serwującym w drugim gemie. Partner podającego w pierwszym gemie będzie podającym w trzecim gemie, partner podającego w drugim gemie – podającym w czwartym gemie. Partner zadownika serwującego może zająć dowolne miejsce po swej stronie kortu (najczęśćiej ustawia się po przeciwnej stronie niż zawodnik serwujący a także popularne jest ustawienie przy siatce (jak na poniższym zdjęciu).

Ustawienie podczas gry podwójnej. Na zdjęciu para deblowe Kubot/Melo

Para, która która odbiera w pierwszym gemie seta, ustala, który z partnerów będzie odbierał serwis po stronie prawej (tzn forhandowej) czy pod stronie lewej (tzn backhandowej). Partnerzy odbierają podania na przemian w ciągu każdego gema. Parnterzy mogą zmienić strony odbioru po rozegranym secie.

Jeżeli zawodnik serwuje nie podczas swojej kolejności, jego partner, który powinien był podawać, musi zacząć serwować niezwłocznie po stwierdzeniu pomyłki. Wszystkie punkty rozegrane do tego momentu zostają zliczone. Jeżeli pomyłka została stwierdzona po rozegraniu całego gema, kolejność podawania ma zostać taka, jak ją zmieniono.

Jeżeli zawodnicy odbierający zmienionią przez przypadek pozycję, ma ona pozostać taka, jak ją zmieniono aż do zakończenia gema, w którym stwierdzono błąd. Zawodnicy muszą przywrócić pierwotną kolejność odbioru w kolejnym gemie, w którym będą odbierali podanie.

Z ciekawostek pamiętaj, że piłka dotykająca linii jest uważana za trafiającą w kort ograniczany przez tę linię.

Jeśli potrzbujesz więcej informacji proponuje skorzystać z portatu tenis.net.pl gdzie znajdziesz dokładny opis przepisów znajdziesz na stronie tenis.net

Jeśli oprócz świata tenisa fascynuje cię świat zakładów bukmacherskich sprawdź jak bezpiecznie obstawiać mecze tenisa