Novak Djokovic z zaciśniętą pięścią do wygranej piłca podczas turnieju tenisowego

Zapraszam do krótkiej analiza zawodnika- Novak Djokovic, urodzony w 1987 roku w Serbii.


Losy Novaka Djokovicia stanowią niezwykle inspirujący przykład dla wszystkich miłośników tenisa oraz sportu w ogóle.
Urodził się i wychował w targanej konfliktami i kryzysami Serbii, ale dzięki niezwykłej sile charakteru, wierze w sukces i pełnemu poświęceniu ze strony rodziny, mógł pojawić się na największych tenisowych arenach i podbić serca kibiców na całym świecie. Treningi tenisowe rozpoczął jako czterolatek.

Djokovic cierpi na celiakię, czyli nie tolerancję glutenu. Okazało się, że rzadka choroba sprawiała, że Djoković szybko się męczył. Napisał nawet o tym książkę. “Serwuj, by wygrać” została przetłumaczona na kilkanaście języków.


Profesjonalną karierę rozpoczął w 2003 roku. Jest na drugim miejscu w światowym rankingu tenisistów, mistrzem defensyw, praworęczny z oburęcznym bekhendem.
Zwycięzca 16 wielkich szlemów, pucharu Davisa i Olimpiady. W 2019 roku wygrał 54 mecze a przegrał 11.

Novak Đjoković jako swoich idolów wymienia amerykańskiego tenisistę Pete Samprasa, jako jednego z najlepszych tenisistów wszechczasów. Wymienia również Andre Agassiego jako jego inspiracje.
Według statystyk Novak dobrze sobie radzi z grą pod presją- 72% wygranych meczów gdy dochodzi do ostatniego, decydującego seta. W sytuacji gdy wygra pierwsze seta w 96% wygyrwa on cały mecz.

Novak Djokovic ubrany w białe polo trzymający jeden palec w górze . W tle jest cytat : I want the same thing i've wanted since i was 7 years old. I want to be no 1

Novak Djokovic: Fakty:

  • Data urodzenia: 22 maja 1987
  • Narodowość: Serbia
  • Stan cywilny– Żona Jelena Ristic i dwójka dzieci
  • Ulubiona nawierzchnia tenisowa: Korty twarde (hard court) – Austalian Open, US Open
  • Największe sukcesy: Zwycięzca 16 Wielkich Szlemów, pucharu Davisa i Olimpiady.
  • Mocna strona: Fantastyczny pierwszy, jak i drugi serwis, jest doskonały w grze z głębi kortu. Ma najlepszy w tourze beckhand return (odbiór). Niesamowite poruszanie się po korcie i tempo gry. Bez wątpienia jego mocną stroną jest nieustępliwość, walka i wiara do końca meczu.
  • Słaba strona: Mimo dużego nakładu pracy na poprawę uderzeń slice beckhendu i gry przy siatce wciąż jest to jego słaba strona. Forehand w porównaniu z wieloma czołowymi zawodnikami jest słaby. Najsłabszym uderzeniem jest smecz.
  • Najszybszy serwis– 219km/h, średni serwis wynosi około 200-205 km/h
  • Cytując : Uwierz w swoje marzenia. Jeśli masz marzenia nie poddawaj się. Wiara jest najważniejsza dla mnie, nawet bardziej niż nadzieja. Jeśli chcesz spełnić swoje marzenia musisz w nie wierzyć.

Polecam sprawdzić dokładnę analizę Novaka tutaj. Więcej informacji można znaleźć na Wikipedi lub oficjalnej stronie- Novak Djokovic.

Sprawdź profil Novaka na Facebooku oraz Instagramie @djokernole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *